Açık Kaynak Kod Lisans & Uyumluluk

Open Source Compliance & Governance

Açık kaynak, maliyetleri düşürdüğü, çevikliği artırdığı ve rekabet avantajı sağladığı için açık kaynak yazılımının kullanımı ve açık kaynak uyumu gereksinimi son yıllarda çarpıcı bir biçimde arttı. Şubat 2015’te yapılan Gartner anketinde, yanıt veren kuruluşların yüzde 99’u açık kaynak kullandığını bildirdi.

Açık kaynak kullanımındaki artış, kod karmaşıklığını artırarak onaylanmış ve desteklenen kodun kullanılmasını sağlamak için her zamankinden daha önemli hale geldi. Bununla birlikte, aynı Şubat 2015 Gartner anketinde, katılımcıların yalnızca üçte birinde açık kaynak uyumluluğu, kullanımı ve satın alımları yönetme politikası vardı.

Açık Kaynak Kod Lisans & Uyumluluk Kritiktir

Etkili açık kaynak uyumu ve yönetişim eksikliği, kuruluşları yasal ve iş risklerine, bilinen güvenlik açıklarına sahip kodlar yoluyla maruz bırakır; Düzgün şekilde lisanslanmamış; Düzeltmek için masraflı ve zaman alıcı olan veya şirket politikalarına uymayan hataları içerir.

Bu risklerden kaçınmak için kuruluşlar, yazılım lisanslı en iyi uygulamalara dayalı politikalar ve prosedürler geliştirmeli, bu politikaları uygulayacak açık kaynak uyum programları oluşturmalı ve açık kaynak yönetişimini otomatikleştirmelidir.

Açık Kaynaklı Lisans Yönetimine Kapsamlı Bir Yaklaşım

Önde gelen kuruluşların, geliştirme yaşam döngüsü sürecinin her aşamasında etkili açık kaynaklı yazılım lisans uyum politikaları bulunmaktadır:

Seçmek

İhtiyaçlarınız için en güvenli kodu seçmek zorunludur, ancak seçim için bir milyondan fazla açık kaynak projesi ile bu seçim hızlı veya kolay olmayacaktır.

Black Duck KnowledgeBase ™ üzerine kurulmuş olan Black Duck® Protex ™ ve Code Center ™ yardımcı olabilir.
KnowledgeBase, açık kaynaklı proje bilgilerinin dünyadaki en kapsamlı veritabanıdır ve geniş bir ekosistemin verilerini izleyerek sürekli toplamaktadır:

 • Bir milyondan fazla proje
 • 7,500 sitesinden
 • Ve 2.300’den fazla benzersiz yazılım lisansı

KnowledgeBase ile birlikte Black Duck Open Hub 660.000’den fazla projeye ilişkin bilgi verir ve analiz eder. Açık Kaynak Kodunu bulma ve değerlendirme için kaynak olarak Open Hub, 500.000’den fazla geliştiricinin ve her gün açık kaynaktan yararlanan milyonlarca organizasyon arasında kritik bir bağlantı sağlar.

 

Açık Kaynak Kod Taraması

I Açık kaynak kodunun kod tabanımızda tam olarak ne olduğunu belirlemek, kullanımını ve yeniden kullanımını düzgün bir şekilde yönetmek ve optimize etmek için çok önemlidir. Açık kaynak kodlu yazılım lisanslarının, işletme lisans sözleşmelerinin risklerini azaltmak için önemli bir adım olan kod lisansları ve kurumsal politika gereklilikleri ile uyumluluğunu sağlamak da anahtardır.

İster yazılım projelerinizi zamanında ve bütçeyle tamamlamak, potansiyel satın alımları veya bölünmeleri değerlendirmek, tedarik zinciri taahhütlerini incelemek veya dahili açık kaynak lisans uyumluluk gereksinimlerini karşılamak üzerine kodunuzu taramak için otomatik bir yöntem kullanarak en iyi yol budur:

 • Kod orijini belirleme ve anlama
 • İş riskini azaltmak için lisansları tanımlayın ve yazılım lisansı uyumluluğunu sağlayın
 • Zaman alan ve tamamlanmamış manuel çabaları ortadan kaldırın
 • Kullanılan açık kaynak kodun görünürlüğünü artırın ve kontrol edin.

Black Duck® Protex ™, otomatik olarak kodunuzu taramak ve iş risklerini azaltmak için yazılım kaynaklarını belirlemek için mevcut geliştirme araçlarıyla bütünleşir. Hızlı Tarama özelliği, geliştiricilere açık kodlu kod taramaları için endüstri normlarından% 80 daha az zamanla codebase’inizin üst düzey bir fotoğrafını sunar.

Ayrıca, Black Duck On Demand Audit hizmetleri, stratejik iş kararları verebilmeniz için açık kaynak belirleme ve organizasyonunuzdaki kod kalitesini değerlendirmenin hızlı, düşük maliyetli bir yolunu sunar. Açık kaynak kodunuzu tarayarak uygun uygunluk gereksinimlerinin yerine getirildiğinden emin olmanıza yardımcı olabiliriz..

Onayla

Geliştiriciler, otomatik bir onay süreciyle, hangi kodun kullanılması ve yeniden kullanımı için onaylandığını, yüksek kalitede yazılımlar üretmelerinin hızlı olmasına ve olası yasal, operasyonel ve güvenlik risklerinden kaçınmaya yardımcı olduğunu hemen biliyor.

Akıcı bir onay süreci, yol bloklarını ve şişe boynunu azaltırken, hız ve hesap verebilirliği geliştirir. Black Duck® Code Center ™ ile yapabilecekleriniz:

 • Belirsizliğin ortadan kaldırılması ve yeniden kullanımın teşvik edilmesi
 • Yazılım bileşenlerinin hızlı tanımlanması
 • Gelişimi yavaşlatmadan riski azaltmak
 • Sorunsuz bir şekilde işbirliği yapın

Envanter

Kuruluşunuzda hangi kodun kullanıldığını ve onaylandığını bilmek önemlidir ancak yeterli değildir. Geliştiricilerinizin en yenilikçi, güvenli kodu yazabilmesini sağlamak için aynı zamanda pazara sunma süresini hızlandırmak için akıllı bir kod kataloğuna ihtiyaç duyarsınız. Biri otomatik olarak güncellenir, inşa edilir ve dünyanın en kapsamlı açık kaynak projesi veritabanıyla bütünleşir ve geliştiricileriniz bunu kullanırken gerçekten daha akıllı olur.

Black Duck® Protex ™, kod tabanımızda açık kaynak kodunun keşfedilmesini ve tanımlanmasını otomatikleştiren Rapid ID ™ özelliğine sahiptir. Rapid ID birden fazla analiz tekniği kullanarak açık kaynak kodunu otomatik olarak bulur ve “öğrenilen eşleme” yeteneği, katalogunuzu daha akıllı hale getirmek ve geliştiricilerin işlerini kolaylaştırmak için dahili uzmanlığınızı hızlı ve kolay bir şekilde yakalar.

Black Duck® Code Center ™, açık kaynak kodunu arayıp seçebilmenizi, yeniden ve standartlaştırma için bileşenleri kataloğu bulmanızı ve bileşen kullanılabilirliği ve istenebilirliğini benzeri görülmemiş bir görünürlük kazanmanızı sağlayarak anahtar açık kaynak uyumu ve yönetişim süreçlerini otomatikleştirir. Bu süreçleri otomatikleştirerek, kuruluşunuz yazılım geliştirme politikalarını yönetirken sorunsuz bir şekilde işbirliği yapabilir.

İletmek

Açık kaynak uyumluluğu ve yönetişime yönelik Black Duck yaklaşımı, tedarik zinciri boyunca ve son kullanıcılara sunduğunuz ürünler ve kodlardan emin olmanıza yardımcı olur. Nasıl? Müşterilerinize ve / veya iç paydaşlarımıza sunabileceğiniz, kolaylıkla tüketilebilen bir BOM’u da içeren bir lisans yükümlülük raporu sunuyoruz.

Belge ve Paylaşım

Black Duck’ın Software Package Data Exchange® (SPDX) standardı desteği, lisans bilgilerini açık şekilde değiştirmeyi kolaylaştırır ve tedarik zinciri işbirliğini kolaylaştırır. Yazılım paketleriyle ilişkili açık kaynak lisanslarını, içeriğini ve telif haklarını bildiren SPDX standardı, kalkınma organizasyonlarının yazılım lisans uyum yükümlülükleriyle daha kolay uyum sağlamasına hayati önem taşır.