Halocore SAP Yönetişim, Risk ve Uyumluluk

SAP GRC Ağında Açıklar Mevcuttur

Bir şirkette GRC uygulanmasının temel hedeflerinden biri riskleri en aza indirgemek ve dolandırıcılığı önlemektir. Ancak, GRC çerçevesinde şirketlerin en hassas verilerini hırsızlık veya kaybolma riskine maruz bırakabilecek olan büyük açıklar vardır. SAP Erişim Kontrolü, bir personel kritik veya çelişkili işlemler yaptığında uygun personeli bilgilendiren bir uyarı mekanizması sunar. Ne yazık ki, SAP Erişim Kontrolünün sunduğu Gerçek Zamanlı Uyarılar, SAP’tan  potansiyel  olarak   hassas   olan  bilgilerin çıkarılması gibi eylemleri izlemeye yönelik bir işlev barındırmamaktadır.

 

Acil Durum Erişim Yönetiminde (Firefighter olarak bilinir) başka bir açık vardır. Acil Durum Erişim Yönetimi, kritik bir görev durumunda kısa bir süre için sistemin tamamına geçici erişim sunan eşsiz bir özelliktir. Bahsi geçen Acil Durum Erişim Yönetimi seansı sırasında SAP’tan çıkarılan veya indirilen herhangi bir veri kaydedilmez ve bu nedenle Kontrolör inceleme sürecinin bir parçası olarak görüntülenemez. Bu da hassas verilerin herhangi bir kayıt veya bildirim olmaksızın SAP’tan potansiyel olarak sızdırılmasına yol açabilir.

 

Halocore’un GRC uzantısı, riskleri azaltmak ve bilgi koruma politikalarına uygunluğu sağlamak amacıyla mevcut SAP Erişim Kontrolü iş akışları ile tamamen bütünleşir. Halocore SAP’tan çıkarılan verileri sınıflandırıp korumakla kalmaz, aynı zamanda bu aktarımlara ilişkin referansların günlüğünü tutar. Her bir günlük girdisindeki referanslar, SAP’tan yapılandırılmamış bir formatta çıkarılan veriler hakkında detaylı bilgi içerir ve bu da günlük tutma özelliğini yönetişim ve risk yönetimi için yararlı bir araç haline getirir. Halocore’un GRC uzantısı kapsamlı günlük mekanizmasını SAP Erişim Kontrolleri için iki kilit alanda gelişmiş işlevsellik sunmak amacıyla kullanır: Acil Durum Erişim Yönetimi ve Uyarı Verme.

 

SAP GRC’deki Açıkları Halocore ile Kapatmak

Halocore’un GRC uzantısı şirketlere riskli veri aktarma davranışları ile ilgili bilgilendirilme olanağı sunar. Halocore SAP’taki indirmeleri ve veri aktarım faaliyetlerini izler ve bu tür eylemler olduğunda SAP’ın uyarı mekanizmasına uyarı verme olanağı sunar. Sonuç olarak, SAP’ta meydana gelen tüm indirme ve veri aktarma faaliyetleri izlenebilir ve raporlanabilir. Uygun personel bilgilendirilir ve planlanmış veri aktarımlarını onaylayabilir ve planlanmamış veya şüpheli faaliyetleri araştırabilir.

 

Dahası, Halocore’un GRC Uzantısı Kontrolöre, Acil Durum Erişim Yönetimi seansları sırasında yetkili bir kullanıcı tarafından indirilen bilgiler ile ilgili ilave referans bilgiler sunar. Uygunluğu sağlamak ve potansiyel olarak riskli davranışları ortadan kaldırmak için Kontrolörlerin Acil Durum Erişim Yönetimi faaliyetleri ile ilgili daha fazla bilgisi vardır. Bu iki artı, kuruluşa kullanıcıların veri aktarımı faaliyetlerini izleme olanağı sunar ve bu da yönetişim ve risk yönetimi çözümünün değerini koruma konusunda faydalıdır.

 

İç kılavuzlar ve düzenleyici kılavuzlara uygunluğu sağlayın

Uygunluk mevzuatları şirketlerin hassas verileri izleyebildiğini ve bunlara kimin eriştiğini kontrol edebildiğini göstermelerini gerektirir. Halocore’un gelişmiş denetim ve günlük tutma özellikleri ile, ilgili verilere erişimi ve bunların hareketini sadece kolayca izlemekle kalmaz, aynı zamanda uygunluk bakımından hassas verileri indirmeye yönelik izinsiz indirme işlemi yapmaya çalışan kullanıcılar hakkında bilgilendirilirsiniz.

 

Bilgilerinizin kaydını tutun

Kullanıcılar, finansal raporlar oluşturmak gibi işlerini yapmak için SAP’tan günlük bazda veri aktarımı yaparlar. Aktarımı yapılan her bilgi hassas değildir

– ancak işletme için kritik olan bilgiler SAP’tan çıkarıldığında, şeffaflık ve farkındalık çok önemlidir. Potansiyel olarak riskli eylemleri belirlemek ve bilgilerin istenmeden ifşa edilmesini önlemek için hassas veri kullanımı ve hareketlerini izleyin.

 

Şirketlerin %44’ünün hassas dokümanlara erişimi yönetip kontrol etme olanağı olmadığı için, hassas veri hareketlerini ve kullanımlarını belirlemek kilit bir güvenlik ve risk yönetimi meselesi haline gelir.

 

 

Veri kaybı risklerini belirleyin ve önleyin

Halocore ile SAP’taki tüm indirme ve veri aktarma faaliyetini izleyerek risk alanınızı minimize edin. Halocore hassas verilerin dağıtımı konusunda size güçlü bir takip imkanı sunar ve potansiyel veri kayıplarını belirleyip önlemenize yardımcı olur.

 

İndirme Faaliyetlerini İzleyin

İşletmeniz için kritik olan verilerin ifşa olmadığından emin olmak için SAP’taki planlanmamış veya riskli indirme faaliyetlerini izleyin. Halocore kuruluşlara, şüpheli indirme davranışlarına dayanarak GRC aracılığıyla alarm verme olanağı sunar ve araştırma yürütebilen yönetim ekiplerini bilgilendirir.

 

Acil Durum Erişim Yönetimi (Firefighter) seansları sırasında veri kaybını önleyin

Kontrolörler, bu güçlü aracın kötüye kullanımını önlemek amacıyla Firefighter raporlarını düzenli olarak inceler ve onaylarlar. Halocore, Firefighter seansları sırasında aktarılan işletme için hassas veriler hakkında bilgiler ilave ederek bu raporları zenginleştirir. Uygunluğu sağlamak ve veri kaybı veya hırsızlığına yol açabilecek olan potansiyel olarak riskli davranışları ortadan kaldırmak için kontrolörleri hassas veri indirmeleri hakkında bilgilendirerek güçlendirin.