Turkcell

Turkcell, TITUS ile Veri Kaybını Önleme konusunda kapsamlı bir proje başlatmıştır.

Küresel telekomünikasyon operatörleri, büyük miktarda kişisel bilgi, ticari sırlar ve diğer hassas verilerle uğraşırken en üst düzey güvenlik seviyesini gerektirir. Son derece rekabetçi bir pazarda, verilerin güvenliği kritik önem taşır ve yüksek seviyeli veri güvenliği pazar avantajı sağlamaya yardımcı olur.

Şirket Profili

Turkcell, 31 Mart 2011 itibariyle 33.1 milyon abone ve yaklaşık %54 pazar payı ile Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketidir. Turkcell, 3G ve 2G teknolojisi ile desteklenen ağ aracılığıyla Türkiye nüfusunun yaklaşık %83’ünü kapsamaktadır . HSPA çok taşıyıcı çözümü kullanarak HSDPA+ uygulamasını gerçekleştiren ve 42.2 Mbps hızına ulaşan küresel operatörler arasında ilklerden biri haline geldi.

İş Dünyası Durumu

Turkcell, lider bir mobil operatörü şirketi olarak, en iyi veri güvenliği uygulamalarının geliştirilmesi ve uygulanmasına kendini adamıştır. Hem müşteri verilerinin hem de hassas kurumsal bilgilerin güvenliğinin sağlanması, şirketin devam eden başarısı için kritik önem taşır ve şirketin en iyi uygulamalar üzerinde odaklanması için itici bir güçtür.

Sorun

Büyük bir mobil iletişim operatörü olaran kurumda, binlerce çalışan günlük olarak Microsoft Office® dosyalarındaki hassas bilgileri işlemektedir. Güvenlik bir öncelik olsa da, her çalışanın her bilgiyi uygun bir şekilde kullandığından emin olunması zor olabilir ve yanlışlıkla veri sızıntısı meydana gelebilir.

Turkcell, yıllarca sunucu temelli DLP (Data Loss Prevention – Veri Kaybı Önleme) çözümünü kullanarak, kurum dışına hassas bilgilerin akışını durdurulmasını sağlıyor. Bununla birlikte, bu teknolojiler yalnızca kısmi bir çözüm sunar ve false positive sonuçlar doğurabilir ve belgeler gecikmeli gönderilir ya da hiç gönderilmeyebilir.

Çözüm

Turkcell güvenlik ekibi mevcut Microsoft altyapılarının ve DLP çözümünün değerini artırmak için bir çözüm aramaya başladı. Şirket, dokümanları sınıflandırmak ve Microsoft Office için seçilen TITUS Classification™ için çeşitli yaklaşımları ve çözümleri titizlikle değerlendirdi.

“TITUS, yalnızca var olan yatırımlarımızın yeteneklerini genişletmekle kalmadı, kullanıcılarımıza verilerin nasıl kullanılacağı konusunda en iyi kararları vermelerini sağlamak için, doküman sınıflandırması ihtiyaçlarımıza yönelik en iyi seçimimizdi.”

Gurkan Papila

Turkcell Kurumsal Altyapı ve Güvenlik Müdürü

 

Microsoft Office için TITUS Classification ile son kullanıcılar, kullandıkları Microsoft uygulaması içindeki belgeleri hızlı ve kolay bir şekilde sınıflandırabilirler. Buna ek olarak, uygun bilgi alışverişini sağlamak için üstbilgi, altbilgi ve filigran gibi görsel işaretler uygulayabilirler.

 

“Çözümün tam anlamıyla yazım denetimi olarak kullanımı kolaydır. Çalışanlar belgeleri son derece basit, müdahale olmadan sınıflandırabilir. Sonuç olarak, bu bize verilerimizin doğru bir şekilde işlendiği konusunda ve kullanıcıların bilgiyi nasıl kullanacağını daha fazla bilmesi konusunda yardımcı olur.”

Gurkan Papila

Turkcell Kurumsal Altyapı ve Güvenlik Müdürü

 

Sınıflandırma sürecinin bir parçası olarak oluşturulan meta veriler, daha sonra mevcut DLP çözümü tarafından kullanılmakta ve bilgi güvenliğine tam bir yaklaşım getirilmektedir. “TITUS’un meta veriyi oluşturma yeteneği kritiktir. Bununla birlikte, DLP çözümümüz, hassas verilerin kurumdan ayrılmamasını sağlamak için gerekli veriye sahip olur ve kurumun en hassas bilgi varlıklarını sızıntıya karşı korur. ”

 

Faydaları

Turkcell, Microsoft Office için TITUS Classification kullanmaya başladıktan sonra kuruluş genelinde bir takım avantajlar sağladı ve ilk yatırımlarında önemli bir getiri elde edebildi.

Çözüm, şirket genelinde masaüstü bilgisayarlarındaki belgeleri aktif olarak sınıflandıran 3000’den fazla çalışana dağıtıldı. “Çalışanlarımız sadece bilgi güvenliğini sağlamaya aktif olarak katılmakla kalmıyor, aynı zamanda bilginin nasıl işleneceği konusunda çok daha fazla bilinçlendiriliyorlar. Çözümün kullanım kolaylığı, kullanıcı kabulünü ve benimsenmesini sağlamış ve sonunda güvenlik durumumuzu güçlendirmiştir.”

TITUS Microsoft Office Classification’daki ilk yatırım, kuruluşun güvenliğini genişletebildikleri ve sunucu tabanlı DLP çözümünden kaynaklanan gecikmiş veya gönderilmemiş belgelerin sorunlarını önlediği için Turkcell tarafından çabucak telafi edildi.

“Özellikle mevcut altyapıya kesintisiz olarak entegre edebildiğimiz için, Microsoft Office için TITUS Classification’a yapılan yatırım son derece uygundu. Ayrıca, veri sızıntısından kaynaklanan potansiyel maliyetleri kuruluşumuzla karşılaştırdığınızda çözümün toplam sahip olma maliyeti en düşük seviyede “dedi Papila.

Turkcell, Doğu Avrupa’daki veri güvenliği standartlarının ve en iyi uygulamaların geliştirilmesine aktif olarak katılıyor ve TITUS teklifi, yeni standartlar ortaya çıktıkça zamanla onlarla birlikte büyüyor.

“Microsoft Office için TITUS Sınıflaması, ortaya çıkan standartları veya düzenlemeleri karşılamak üzere kolaylıkla yapılandırılabilir ve sınıflandırmamızı ileriye dönük Outlook’a genişletme esnekliğine sahibiz” dedi Papila. TITUS ile yaşadığımız tecrübeler olağanüstü ve önümüzdeki yıllarda da onlarla birlikte çalışmaya devam etmek için sabırsızlanıyoruz “dedi.

TITUS Hakkında

TITUS, kurumların politikaları ve uyumluluk gereksinimlerini karşılarken kuruluşların güvenli bilgi paylaşımına yardımcı olan önde gelen güvenlik ve uyumluluk yazılımı sağlayıcısıdır. Çözümlerimiz askeri, hükümet ve büyük ölçekli işletmelerin son kullanıcıları bilgilendirmeye duyarlı olarak görsel olarak uyararak farkındalık yaratmalarını ve mevzuata uygunluğu yerine getirmelerini sağlar. Ürünler arasında lider mesaj, belge ve dosya sınıflandırma ve etiketleme çözümleri olan TITUS Sınıflandırması; TITUS Masaüstünde hassas bilgileri tespit ederek Veri Kaybını Önleme özelliğini geliştiren ürünler; Ve Microsoft SharePoint için sınıflandırma ve güvenlik çözümleri sunar TITUS ailesi. TITUS çözümleri, Dow Corning, Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri, NATO, G4S, Paternoster, Pratt ve Whitney, Avustralya Savunma Bakanlığı ve ABD Dışişleri Bakanlığı dahil 300’den fazla askeri, hükümet ve kurumsal müşterimizde 1.5 milyondan fazla kullanıcıya konuşlandırıldı Gaziler İşleri. Daha fazla bilgi için, www.titus.com adresini ziyaret edin.